16 Temmuz 2017 Pazar

FASON HALI YIKAYAN FİRMALARA DİKKAT !Hepimizin bildiği üzere özellikle bahar ayları olmak üzere kapılarımıza, posta kutularımıza ve apartman girişlerine onlarca halı yıkama yerine ait yüzlerce broşür bırakılmaktadır.

Uyarmak istiyoruz ki bunların birçoğunun tesisleri, yani halı yıkama yerleri yok. Tekrar dikkatinizi çekmek istiyorum, HALI YIKAMA YERLERİ YOK!

Bu şekilde halı yıkama tesisi olmadan çalışan, topladıkları halıları bir oto yıkama yerinde veya yeni açmış, işi bilmeyen, kötü yıkadığı için müşterisi olmayan, derme çatma yerlerde çalışan halı yıkama yerlerinde yıkatmak suretiyle iş yapan kişilere fasoncu denir.

Tabi ki tesisi olmadan halı toplayan bu fasonculara yıkama işi yapan bir çok derme çatma yıkama yeri var. Fasoncuya yıkama işi yapan bu derme çatma tesislerin, umumi tuvaletlerden daha pis ortamlarda ve havuz sistemi kullanarak halı yıkadığını, piyasanın en kötü şampuanları ile birlikte bolca çamaşır suyu kullanarak halılarınızın renklerine zarar verdiğini unutmayınız.

Broşürlerinde ucuza hizmet verdiğini söyleyen fasoncular, m² 2,50 TL ye topladıkları halıları m² 1,50 TL ye derme çatma yerlerde fason yıkatıyorlar. Bu durumda halıların çoğu fiyat düşüklüğü sebebi ile suya sabuna değmeden, yani yıkanmadan size geri geliyor ya da temizlensin diye göndermiş olmanıza rağmen daha da kirlenmiş olarak geri geliyor. Sizde gönderdiğiniz halinden daha pis bir şekilde geri gelen halılarınız için yıkama parası ödeyerek bir nevi soyulmuş oluyorsunuz.


BU TÜR FİRMALARI NASIL ANLARSINIZ?


1) Broşürde sabit telefon numarası yoksa sadece cep telefonu numaraları ile reklam yapılıyorsa o reklam bir FASONCUYA aittir.

2) Broşürde adı geçen firmanın web sitesi yoksa veya web sitesinde adresi ve sabit telefon numarası yoksa o firma FASONCUDUR.

3) Broşürde adres yoksa veya adres bir daireyi gösteriyorsa orada halı yıkama yeri yoktur. Zira halı yıkama bir apartman dairesinde yapılacak iş değildir. O broşür bir FASONCUYA aittir.

4) Kapınıza gelen araçta halı yıkama firması aracı olduğunu gösteren herhangi bir reklam ve yazı yoksa veya firma adı olmadan sadece halı yıkama yazıyorsa halınızı bir FASONCUYA teslim etmiş olursunuz.

5) Broşürdeki isimle kapınıza gelen araç üzerindeki isim farklı ise halılarınızı yıkama işi bir FASONCU tarafından bir başka halı yıkamacıya satılmış demektir.

6) Halınızı teslim alan kişi teslim aldığına dair fiş düzenleyip vermiyorsa halı yıkamacınız bir FASONCUDUR.


FASONCULARDAN NEDEN UZAK DURMALIYIZ?


1) Fasoncular topladıkları halıları her seferinde farklı yerlerde yıkatmaktadır ve yırtılma, bozulma, kaybolma gibi bir sorun olması durumunda muhatabınız olmayacaktır.

2) Fasoncular müşteri memnuniyetini benimsemezler. Bir kişiden ikinci kez halı almak gibi bir dertleri yoktur ve halıların temiz olup olmamasını önemsemezler.

Değerli müşterilerimiz, yukarıda okuduğunuz hususlar sebebi ile fasonculardan uzak durunuz.

Makale: Şükrü POLAT

Örnek Halı Yıkama Fabrikaları:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Halı Nasıl Yıkanıyor